بسم الله الرحمن الرحیم خطبه های نماز جمعه ۳۰/۶/۹۷
در یازدهمین روز از ماه عزا و ماتم سرور و سالار شهیدان نماز عبادی سیاسی جمعه با حضور انبوه عزاداران حسینی، روحانیون معظم و معزز، مسئولین، بسیجیان، نیروهای پرتلاش نظامی و انتظامی و سایر اقشار مختلف مردم و روستاهای همجوار به امامت نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا فخرالدین اسدی برگزار گردید. خطیب محترم جمعه در ابتدای دو خطبه نمازگزاران را ضمن دعوت به تقوای الهی و دوری از محرمات تقوای الهی را تنها راه شناخت و نجات، و بصیرت و باقی ماندن و تنها نگذاشتن امام و رهبر دینی عنوان کرد و اظهار داشت: حادثه غم انگیز و عظیم کربلا تفاوت مدعیان تقوی الهی و متقین واقعی که تنها ۷۲ تن از انسان های آزاده ـ متقی و با بصیرت که برای بشریت و تمامی اعصار الگو می باشند با امام علیه السلام و در کنار اباعبداله الحسین علیه السلام باقی ماندند.
حجه الاسلام اسدی در بخش دیگری از بیانات خود ضمن تقدیر و تشکر از تمامی هیات مذهبی و عزاداران حسینی که دهه اول محرم و در روز تاسوعا و عاشورای حسینی و بیاد مظلومان دشت کربلا، صحنه هایی از عزا و ماتم و ارادت خود را به ساحت، سرور و سالار شهیدان به تصویر کشیدند اظهار داشت: فلسفه قیام اباعبداله الحسین علیه السلام اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر می باشد و اگر فردی نسبت به ا ین دو فریضه واجب الهی بی تفاوت و یا سهل انگار باشد گرچه از عزاداران و دوست داران حسینی باشد اما یقین بداند از شیعیان و رهروان راستین آن امام همام علیه السلام نمی باشد.
حجه الاسلام اسدی تجمع هیئات مذهبی و عزاداران حسینی شهر و منطقه داریون در روز عاشورای حسینی در جوار حرم مطهر امامزاده ابراهیم علیه السلام را دومین اجتماع عظیم عاشورایی در سطح استان فارس عنوان کرد و ضمن انتقاد از برخی مسئولین هیئات مذهبی و برخی عزاداران حسینی اظهار داشت: با وجود جمعیت عظیم عاشورایی که دومین تجمع عاشورایی در استان می باشد و با جلسات توصیه هایی که با مسئولین هیئات مذهبی داشته ایم اما متاسفانه هیچگونه تبلیغات گفتاری در هیئات مذهبی و نوشتاری در جوار حرم مطهر امامزاده ابراهیم علیه السلام جهت اقامه این فریضه واجب الهی به چشم نمی خورد و برخی عزاداران و هیئات مذهبی نسبت به فریضه و اقامه نماز ظهر عاشورا و به یاد آخرین نماز اباعبدالله الحسین بی تفاوت و مشارکت آنان قلیل بود..
حجه الاسلام اسدی افزود: عزاداری و لباس ماتم پوشیدن بیاد مصائب کربلا از مستحبات می باشد و شکل ظاهری قضیه کربلا می باشد لکن بطن و عمق قیام حسینی اهمیت دادن به واجبات است وعده ای مستحبات را مقابل واجبات قرار می دهند و این خود یک توطئه و نفوذ دشمن می باشد که می خواهند فلسفه قیام امام حسین علیه السلام را به حاشیه و به انحراف بکشانند.
حجه الاسلام اسدی به تمامی عزاداران و مسئولین هیئات مذهبی و کسانی که نذورات دارند توصیه نمود که در سال های آتی نذورات خود را بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا و در جوار حرم مطهر امامزاده ابراهیم علیه السلام توزیع نمایند تا تمامی عزاداران بتوانند در این فریضه واجب الهی و به یاد آخرین نماز اباعبدالله الحسین علیه السلام شرکت نمایند.
امام جمعه محترم در بخش دیگری از بیانات خود فضای مصلای نماز جمعه را مزین و معطر به حدیث نورانی از امام محمدباقر علیه السلام نمود و اظهار داشت: آقا امام محمدباقر علیه السلام در حدیثی گرانقدر می فرماید:” الکمال کل و کمال التفقه فی الدین والصبر علی النائبه و التقدیر و المعیشه” کمال و پیشرفت هر فرد و خانواده و جامعه در گروه سه عامل دین شناسی، صبر در برابر مصائب و سختی ها و تقدیر مشیعت یا عقل معاش می باشد. ایاشن در ادامه به تشریح و تفسیر این سه عامل پرداخت و گفت: اگر فرد و خانواده و جامعه ای دین شناس نباشد و اصول و فروعات دین را نشناسند آن جامعه و خانواده به کمال نخواهند رسید. و دین شناسی و تشریح و تفسیر دین و اصولات دینی نیز باید توسط کارشناسان دین وعلما و فقها و متخصصین دینی صورت گیرد. و در جامعه و خانواده ای که اصولات دینی و واجبات دینی ترک و یا رعات نگردد آن جامعه و خانواده بسوی پلشتی ها افول خواهد کرد. حجه الاسلام اسدی در تشریح دومین عامل این حدیث شریف ا فزود: طبق فرمایش امام باقر علیه السلام دومین عامل پیشرفت فرد و جامعه و خانواده علاوه بر یادگیری امورات دینی صبر در برابر مصائب و مشکلات می باشد چنانچه امیرمومنین علی علیه السلام در حدیثی گرانقدر می فرماید: صبر حلال مشکلات می باشد. و قرآن کریم نیز صبر را مقدم بر نماز و روزه می داند: “استعینو بالصبر و الصلاه”می فرماید به وسیله صبر و نماز از خداوند کمک و استعانت بخواهید.
حجت الاسلام اسدی در تشریح و تفسیر این حدیث گرانبها سومین عامل پیشرفت فرد ، خانواده و جامعه را تقریر معیشت و عقل معاش عنوان کرد و افزود: هر فرد و خانواده و مدیران جامعه باید نسبت به درآمد خود، عقل معاش داشته و حد اعتدال در هزینه ها را رعایت نمایند و اگر در جامعه و خانواده ای فقر نمایان گشت یقینا مدیران آن خانواده ومدیران اقتصادی جامعه ،مدیریتی غلط دنبال نموده اند.
حجت الاسلام اسدی در ادامه تفسیر این حدیث افزود: کسانی که عقل معاش ندارند صفیه می باشند و به فرمایش قرآن کریم اموالتان را در دست افراد صفیه ندهید و اگر براقتصاد جامعه ای افراد صفیه بر سر کار آیند و امورات ان جامعه را به دست گیرند به علت سوءمدیریت غلط و نداشتن عقل معاش آن جامعه به سوی فقر افول خواهد نمود و تقدیر المعیشه در حدیث مذکور، همان اقتصاد مقاومتی است که بارها مقام معظم رهبری در مورد آن تاکید دارند که مسئولین دولتی باید آن را سرلوحه مدیریت خود قرار دهند. در نتیجه عاملیت و ثمره عمل به این حدیث این است که هر سه عامل در یک فرد، خانواده و جامعه شود بنابراین عمل ناقص به متن حدیث نتیجه ای ندارد.
حجت الاسلام اسدی در بخش دیگری از بیانات خود به مناسبت ۱۱ محرم روز تجلیل از اسراء و مفقودین و حرکت اسراء به سوی کوفه و شام به تفسیر این روز غم انگیز پرداخت و اظهار داشت: اصل عزا و ماتم کربلا در روز ۱۱ محرم و حرکت اسراء به سمت کوفه می باشد که دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد و تاریخ صبر و استقامت حضرت زینب(س) و خطبه های آتشین او در مقابل دشمن که همانند خطبه های پدر بزرگوارش علی(ع) می باشد را فراموش نخواهد کرد و عمه سادات(س) مصداق بارز صبر و مقاومت در برابر مصائب و مشکلات و الگویی برای تمامی مردان و زنان مسلمان می باشد و کربلا بی زینب (س) و زینب(س) بی کربلا معنایی نمی یافت و اگر زینب(س) نبود پیام کربلا تا ابد می ماند.
امام جمعه محترم به مناسبت ۳۱ شهریور ماه و هفته دفاع مقدس این روز را به تمامی فرماندهان قوای سه گانه، ارتشیان، سپاهیان،نیروی انتظامی، بسیجیان و حماسه سازان و کسانی که برای دفاع از کیان این مرز و بوم جانفشانی نمودند و اجازه ندادند یک وجب از خاک میهن اسلامیمان به دست دشمن بیفتد تبریک عرض نمود و برای تمامی شهدای ۸ سال دفاع مقدس و شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س)، علو درجات از خداوند مسئلت نمود و در این زمینه اظهار داشت: تمامی ابرقدرتهای جهان در شهریور ۵۹ رژیم بعث عراق را با تمام تجهیزات نظامی پیشرفته و روز دنیا ساپورت و تجهیز نمودند و به خیال واهی و اشتباه محاسباتی فتح ایران اسلامی را در ذهن پرورداندند اما به فضل الهی و رشادت های رمندهان و دلیرمردان و استقامت مردم و بسیجیان و سپاهیان که الهام گرفته از مکتب امام حسین(ع) و عاشورا می باشد این آرزو را به گور بردند و تاریخ و جنایتکاران آن رشادت های دلیرمردان و غیورمردان این مرز و بوم را هرگز فراموش نخواهد کرد.
ایشان با اشاره به رشادت های خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در حمله به پادگان الولید عراق واقع در مرز اردن اشاره کرد و اظهار داشت: این عملیات با توجه به دوری مسافت و کمبود سوخت یکی از پر افتخارترین عملیات های نیروی هوایی جمهوری اسلامی و نبردهای هوایی دنیا می باشد که تمامی کارشناسان نظامی و هوایی دنیا را متحیر ساخته است و تاکنون هیچ کشوری در دنیا با تمام تجهیزات نظامی و هوایی های جنگی پیشرفته نتوانسته است چنین حماسه ای را خلق نمایند. و ما مفتخر می باشیم در کشور امام عصر(عج) چنین قهرمانان و دلیرمردانی بوده و هست و از کیان این مرز و بوم حراست می نمایند.
نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون از وجود مسئولین، بی کفایت در دستگاه های دولتی به شدت انتقاد کرد واز رئیس جمهور و قوه قضاییه درخواست نمود که با چنین مسئولیتی به شدت برخورد نمایند و در این زمینه اظهار داشت: مسئولین باید در این بحران ها گوش به فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری باشند که می فرمایند: گلوگاه های فساد را ببندند و نظارت دقیق بر شرکت های نفتی و گمرکات داشته باشند و بانک ها نباید کار بنگاه داری کنند. لذا رئیس جمهور و قوه قضاییه نیز باید مسئولین بی کفایتد خائن را خلع و به دست قانون بسپارند و مجازات گردند و نیروهای جوان، انقلابی و با انگیزه را جایگزین کنند.
حجت الاسلام اسدی در بخش پایانی خطبه ها آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه ها را به تمامی دانش اموزان – دانشجویان – فرهنگیان – کارکنان و اساتید دانشگاه ها تبریک عرض نمود و اظهار داشت: هرخانواده ای که توان مالی دارد جهت تقویت کیفیت آموزشی به مدارس کمک کنند و مدارس از خانواده های بی بضاعت تقاضای پول نکنند چون داریون از لحاظ اقتصادی در شرائط مطلوبی قرار ندارد لذا این دو نهاد” دانشگاه و مدرسه” می توانند با تربیت نیروهای انقلابی و جهاد گر، نقش مهمی در آینده، جهت اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در مقابل دشمن داشته باشند.
خبرنگار: خلیل اسدی