متن خطبه های نماز جمعه داریون: ۵ مردادماه ۱۳۹۷
در آستانه سی و نهمین سالگرد اقامه نماز جمعه مردم خداجو و ولایت مدار شهر و منطقه داریون با حضور در صفوف نماز جمعه، این فریضه ی عبادی سیاسی را به امامت نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون حضرت حجه السلام و المسلمین حاج آقا فخرالدین اسدی برگزار نمودند. خطیب محترم در ابتدای دو خطبه نمازگزاران را ضمن دعوت به تقوای الهی و دوری از محرمات، در اولین بخش از خطبه ی عبادی یکی از مصادیق متقیان درگاه الهی رعایت کردن حقوق دیگران و اثرات عدم رعایت این حقوق در زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دنیوی و اخروی با استفاده از حدیث صریح، مطلق و معتبر از پیامبر رحمت (ص) و ضمن تشریح و تفسیر این حدیث اظهار داشت: پیامبر خدا (ص) در حدیثی صحیح ـ صریح و معتبر در بحارالانوار می فرماید:”ثلاثه من الذنوب تعجل عقوبتها و لاتوخر الی الاخره، عقوق الوالدین و البغی علی الناس و کفر الاحسان” رعایت نکردن حقوق سه گروه و دسته، گناهی را به دنبال دارد که خداوند متعال مکافات و کیفر آن گناه را در همین دنیا نصیب آنان می گرداند وتا آخرت به تأخیر نمی افتد.
حجت الاسلام اسدی طبق این حدث گرانبها اولین گروه را ذوی الحقوق والدین عنوان کرد و اظهار داشت: طبق فرامین و دستورات الهی در قرآن کریم و سخنان بزرگان و معصومین (ع) در دین مبین اسلام، حرمت و رعایت نمودن حقوق والدین بر هر شخصی واجب و لازم می باشد و هیچ فردی حق ندارد آن را نادیده و نسبت به ادای آن بی تفاوت باشد و به فرمایش پیامبر (ص) اگر فردی این حرمت و حقوق را رعایت ننماید منتظر کیفر و عقوبت و مکافات آن در همین دنیا باشد.
خطیب محترم جمعه اثرات عدم رعایت این حقوق را مرگ های ناگهانی و غیر منتظره، رزق و روزی های اندک و بی برکت و اختلافات و تنشها، اضطراب ها در زندگی های خانوادگی، و متلاشی شدن زندگیهای خانوادگی و وجود فرزندان ناباب و ناخلف در خانواده ها عنوان کرد.
حجت الاسلام اسدی در ادامه گفت: همچنان که حرمت و احقاق حقوق والدین در زمان حیات آنان بر هر فرزند لازم و واجب است در زمان ممات آنان نیز با انجام واجبات دینی به نیابت از آنان و حسنات و پرداخت خیرات و نذورات روح آنان را شاد بگردانیم و یقین بدانیم که آنان در همان سرای آخرت و برزخ ما را از دعای خیرشان بی نصیب نخواهند گذاشت.
حجت الاسلام اسدی طبق حدیث نورانی پیامبر خدا (ص) عدم ظلم نسبت به مظلومان را دومین گروهی دانست که تجاوز و تعدی به حقوق آنان کیفر و مکافات آن در همین دنیا، گریبانگیر انسان می شود عنوان کرد و در این زمینه اظهار داشت: هرکس حرمت و حقوق این گروه را نادیده گیرد منتظر کیفر و مکافاتش در همین دنیا باشد ایشان در ادامه افزود: مسؤلین مراقب باشند نسبت به حقوق مراجعین و ارباب رجوع گرفتار آه مظلوم نشوند لذا گاهی افرادی با کلام و گفتار و زخم زبان و زبان بدگذاشتن و با نگاه به نوامیس دیگران ظلمی را مرتکب می شوند و به نوعی به دیگران ظلم می نمایند و مدیون آنان می شوند و حقوق دیگران را رعایت نمی نمایند و باید منتظر عقوبت آن گناهان و معصیت ها در همین دنیا باشند.
حجت الاسلام اسدی در بخش دیگری از بیانات خود کفران کنندگان نعمت های خداوند را سومین گروهی که مشمول حدیث پیامبر (ص) می باشد عنوان کرد و در این زمینه اظهار داشت: فرزندان صالح، خوب و نیکو و درآمدهای حلال، پاک و طاهر، از نعمت های خداوند می باشد و هر فردی نسبت به این نعمت ها کفران نماید یقین بداند و منتظر بماند که کیفر و عقوبات آن در همین دنیا گریبان گیرش می گردد و افرادی که درآمدها و پولهای خود را در راه نامشروع و خلاف شرع دین مبین اسلام معطوف و مصروف و اقدام به عمل قبیح ربا و ترویج آن می نمایند یقین بدانند که طبق فرمایش رسول خدا (ص) کفران نعمت کرده و منتظر عقوبت آن در همین دنیا باشد و یکی از اثرات فردی و اجتماعی این عمل قبیح، فقر و فحشا در خانواده و جامعه می باشد و در جامعه خانواده ای که فقر و فحشا بیداد نماید یقینا افراد آن خانواده و جامعه اقدام به ربا و یا ترویج آن می نمایند.
نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون به مناسبت ۵ مرداد اولین سالروز برپایی نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام راحل (ره) نماز جمعه را نماد حاکمیت، ثمره خون شهدا و به تعبیر مقام معظم رهبری، قرارگاه فرهنگی هر شهر دانستند و در این زمینه اظهار داشت: نماز جمعه قرارگاه ایمان، تقوی و بصیرت است و فرمانده این قرارگاه ائمه جمعه و افسران قدرتمند آن نیز حضور نمازگزران در صوف نماز جمعه می باشد که حضور جانانه آنان لرزه بر اندام دشمن انداخته است.
حجت الاسلام اسدی: مسئولین دلسوز و مردمی را سربازان نظام و انقلاب خواند و به کسانی که در صدد تضعیف نهاد نماز جمعه و تخریب مسئولین و علیه آنان شبهه افکنی می نمایند هشدار جدی داد و صراحتا و شفافا اظهار داشت: نهاد نماز جمعه یک نهاد مردمی است علاوه بر دفاع از حقوق مردم، از مسئولین خدوم نیز حمایت می نماید. و چنانچه مسئولی در مقابل این نهاد موضع گیری نمایدو یا درصدد تضعیف آن باشد یقین بداند عدم حضور آنان در صفوف نماز جمعه نشانگر ضعف مدیریتی خود آنان می باشد و در وهله اول به ضرر خود و در ثانی به ضررنهاد مربوطه می باشد. چون باید از تریبون نماز جمعه جهت ارائه گزارش و عملکرد ارگان ها و نهادها به نحو مطلوب استفاده شود و با شفاف سازی مردم را در جریان امور قرار دهند. حجت الاسلام اسدی در بخش دیگری از بیانات خود به تشریح عملکرد و خدمات انجام شده در طول مدیت ماموریت خود در این سنگر و نهاد مردمی پرداخت و اظهار داشت: من بعنوان سرباز ولایت و خادم مردم در این شهر و منطقه جهت مساعدت و رفع مشکلات و گرفتاری های مردم با ملاقات حضوری و چهره به چهره در جریان امور قرار می گیرم و هرکس به راحتی می تواند با امام جمعه ملاقات نماید لذا با ارسال نامه به ادارات مختلف بجزء مراجع قضایی که قانون و شرعاً نمی توانیم در روند رسیدگی دعاوی مطروحه در دادگاه دخالت کنیم. هیچگونه کوتاهی و مضایقه ننموده ام وخدمات رسانی به مردم را نوعی افتخار می دانم. و به مسئولین و مدیران مستقر در شهر داریون و منطقه نیز توصیه می نمایم که در برابر مشکلات مردم کوتاهی و مماشات ننمایند و یقین بدانند که خدمت رسانی صادقانه به مردم عاقبت به خیری دنیا و باقیات و صالحات را بدنبال دارد.
خطیب محترم جمعه در پایان از خدمات ارزنده عالم ربانی مرحوم آیت اله مشکینی که با وجود مشکلات فراوان عمری با مجاهدت درسنگر امام جمعه شهرستان قم و رئیس مجلس خبرگان رهبری بودند بعنوان امام جمعه موفق یاد نمود و برای این عالم ربانی علو درجات از درگاه خداوند منان مسئلت نمود.
نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون در بخش پایانی بیانات خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع سفرای وزارت امور خارجه اظهار داشت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری سفرای مستقر در خارج باید معتقد به دین اسلام و انقلاب باشند و آنان باید این اعتقاد را در گفتار و عملشان منعکس نمایند و بدانند حل مشکلات از راه مذاکره و رابطه با آمریکا خطای محض می باشد. حجت الاسلام اسدی تصریح کرد مقام معظم رهبری بعنوان ولی امر مسلمین جهان و مرکز ثقل کشور، هیچگاه اجازه حضور آمریکایی ها را نخواهد داد.
حجت الاسلام اسدی در پایان عبور از معضلات کنونی کشور را وجود تیمی متشکل از نیروهای جوان ـ با نشاط و با نگیزه و با روحیه انقلابی و جهادی دانست و مجددا به رئیس جمهور محترم توصیه نمودد که از وجود جوانان انقلابی و با نشاط و با انگیزه و جهادی و متدین در کابینه اش جهت عبور از معضلات استفاده نماید.
والسلام ـ خبرنگار: خلیل اسدی