بسم الله الرحمن الرحیم ۲۹/۴/۹۷
نماز پر صلابت و دشمن شکن جمعه، با حضور اقشار مختلف مردم ـ مسئولین ـ بسیجیان ـ نیروهای نظامی و ا نتظامی ـ دانش آموزان ـ دانشجویان ـ خانوا ده های معظم شهدا، روحانیت معظم و معزز و اهالی روستاهای همجوار به امامت نماینده ولی فقیه ر شهر و منطقه داریون حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا فخرالدین اسدی برگزار گردید.
خطیب محترم جمعه در ابتدای ۲ خطبه نمازگزاران را ضمن دعوت به تقوی الهی و دوری از محرمات یکی از مصادیق متقیان درگاه الهی و را انصاف در گفتار، رفتار، کردار و سایر امورات زندگی عنوان کرد و انصاف را مقدمه عدل و عدالت دانست. و در این زمینه فضای مصلای نماز جمله را مزین و معطر به سوره ها و آیاتی ازکلام الهی نمود و به تشریح و تفسیر این گنجینه های عرش الهی پرداخت و در ادامه مکمل بیانات خود با ا ستفاده از حدیث گرانبها و گرانقدری از مولای متقیان علی علیه السلام( الانصاف یرتفع الاختلاف و یوجب و الائتلاف) به تشریح و تفسیر انصاف درکلام، گفتار و سایر امورات زندگی و آثار فردی ـ اجتماعی ـ فرهنگی سیاسی و اقتصادی از دیدگاه امام علی علیه السلام پرداخت و در این زمینه اظهار داشت: یکی از اقسام انصاف در عبادات فردی، از دیدگاه امیرالمومنین علی علیه السلام انصاف در دعا می باشد و دعا کردن در حق همسایگان و ملتمسین و درمانگان بایستی در اولویت قرار گیرد. چنانچه دعای معصومین علیهم السلام در حق همسایه نمونه بارزی از این نوع انصاف، و درس و سفارشی آموزنده برای شیعیان و مسلمانان می باشد.
خطیب محترم جمعه انصاف در مقابل دشمن و ظالم را نوعی دیگر از انصاف از دیدگاه امام علی علیه السلام عنوان کرد و افزود: مولا علی علیه السلام خود مصداق بارز این نوع انصاف می باشد که حتی در مقابل قاتلش نیز انصاف را رعایت نمود و توصیه و سفارش و تاکید نمود که در این زمینه قصاص را به عدالت اجرا نمایند. و همچنین آن امام همام علیه السلام تاکید نمودند که در مقابل مظلوم و ظلم وارد شده به او بی تفاوت نباشید و مواظب باشید پست ها ـ مقام ها و منصب ها و اموال دنیوی تاثیری در انصاف در قضاوت نداشته باشید. حجه السلام اسدی انصاف در محبت به دیگران و دوست داشتن را نوعی دیگر از انصاف از دیدگاه امام علی علیه السلام عنوان کرد و اظهار داشت: والدین در خانواده ها نسبت به فرزندان پسر یا دختر موظف به رعایت عدالت دوست داشتن فرزندان و محبت کردن به آنها می باشند. انصاف در معاملات نوع دیگری از ا نصاف از دیدگاه امام علی علیه السلام بود که خطیب محترم جمعه به تشریح آن پرداخت و اظهار داشت: متاسفانه امروزه شاهد رعایت نکردن این نوع انصاف در جامعه می باشیم و تولید کنندگان و واسطه گران و توزیع کنندگان با اعمالی نظیر گران فروشی ـ کم فروشی و با تولید اجناس تقلبی و بی کیفیت و غیر استاندارد به این نوع بی انصافی دامن می زنند. و آنان یقین بدانند که آثار سوء عمل و بی انصافی آنان بزودی دامن گیرشان خواهد گردید.
نماینده ولی فقیه در شهر و منطقه داریون: اختلاس کنندگان و مخلان اقتصادی در جامعه اسلامی را فرزندان و پرورش یافتگان انسان های حرام خواری دانست که ذاتی تخریبی داشته و نسبت به پرداخت خمس و زکات و سهم خداوند و ائمه اطهار علیهم السلام بی تفاوت بوده اند و در این زمینه اظهار داشت: مخلان اقتصادی و اختلاس کنندگان در جامعه اسلامی فرزندان و پرورش یافتگان انسان های حرام خوار و بی تقوی و بی انصافی می باشند که فرزندان آنان با درآمدهای حرام و غیر مشروع مدارج علمی کسب نموده و با روابط برخی از پست ها و منصب های کلیدی و اجرایی کشور را در دست گرفته اند و اقدام به اختلاس و بی نظمی هایی در اقتصاد کشور می نمایند و چون ذات آنان تخریبی می باشد آنان نیز مسئولینی تخریبی می باشد و به حکومت و جامعه اسلامی ضربه می زنند. حجه السلام اسدی در ادامه تفسیر این حدیث گرانبها به آثار رعایت کردن انصاف در رفتار، کلام و گفتار و در حق الله و حق الناس پرداخت و اظهار داشت: اگر انسان ها انصاف را درکلام و گفتار و حق الله و حق الناس را رعایت نمایند آثاری همچون طول عمر با عزت، و رزق و روزی که شامل فرزند، پست ها و مقام ها و منصب ها و اموال و عقل و هوش و درایت بدنبال دارد.
حجه السلام اسدی یکی از اثرات مهم رعایت کردن انصاف را ارزش و بهادادن به گفتار و کلام و نصایح و رهنمودهای انسان های منصف و با تقوی عنوان کرد و اظهار داشت: انسان های منصف وبا تقوایی که مشمول حدیث امام علی علیه السلام می باشند در دعاوی و نزاع های خانوادگی ـ محلی، قبیله ای، گفتار وکلامشان از قدرت نفوذ بالایی برخوردار می باشد و به حرمت آنان دو طرف دعوا را به صلح و سازش دعوت می نمایند و یقینا آنان مشمول عنایات خاصه امام عصر (عج) می باشند.
حجه السلام اسدی جنگ ها و نزاع های خانوادگی، سیاسی، جناحی، حزبی، قومی و گروهی را نتیجه عدم رعایت انصاف در جامعه و خانواده دانست و اظهار داشت: اگر در جامعه و خانواده ای اختلاف و نزاع به چشم می خورد یقین بدانید برخی افراد درآن جامعه و خانواده بی انصاف هستند و مشمول حدیث مولای علی علیه السلام می باشند زیرا اگر در جامعه و خانواده انصاف رعایت گردد دوستی، همبسگی و مودت در آن جامعه و خانواده شکل می گیرد و مجرم و بزهکاری در آن جامعه و خانواده ها تقلیل می یابد.
امام جمعه محترم گفت: نتیجه رعایت انصاف یعنی: اول، اطاعت کردن از مافوق خود که در راس و بالاتر از همه کس و همه چیز است خداوند تبارک و تعالی می باشد دوم، تکریم و احترام هم رتبه و هم شأن سوم، رعایت حقوق زیر دستان که همان مطیع اوامر خداوند و ائمه اطهار علیهم السلام بودن اشاره کرد.
حجه السلام اسدی به مناسبت روز بزرگداشت احمدابن موسی شاهچراغ علیه ا لسلام و تکریم امامزادگان و بقاع متبرکه این روز فرخنده را به تمامی مسلمانان و شیعیان و نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض نمود و به تشریح زندگی پر خیر و برکت این ا مامزاده جلیل القدر پرداخت و اظهار داشت: امامزادگان وبقاع متبرکه مرکز ثقل هر شهر مذهبی می باشند و مردم تمامی ا عتقادات و توسلات و نیات قلبی و نذورات در حرم مطهر ا ین امامزادگان واجب التکریم انجام می دهند و دشمن با اینگونه توسلات مخالف می باشد. امام جمعه محترم در بخش دیگری از بیانات خود میلاد سراسر نورانی غریب الغربا علی ا بن موسی الرضا علیه السلام را خدمت امام عصر عجل ا…تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری و تمامی شیعیان و مسلمانان جهان و نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض نمود و به تشریح زندگی پر خیر و برکت و برکاتی که به یمن قدوم مبارک این ا مام همام علیه السلام در ایران اسلامی شکل و نشات گرفته پرداخت و ا ظهار داشت: آقا علی ابن موسی الرضا علیه السلام بعنوان مرکز ثقل حکومت اسلامی در تاریخ اسلام می درخشد و به یمن قدوم مبارک آن امام رئوف علیه السلام به ایران اسلامی امروزه ما شاهد اعتقادات مذهبی و احکام ناب محمدی (ص) و موقوفات که صالحات و باقیات را به دنبال دارد می باشیم.
حجه السلام اسدی به مناسبت ۲۹ تیرماه سال ۶۷ سالروز نقض قطعنامه ۵۹۸ توسط صدام ملعون …. آن را یک اشتباه محاسباتی بزرگ خواند که تا کنون اربابان آنها آمریکا و ایادیش از آن درس عبرت نگرفته اند و در صدد تکرار آن می باشند و در این زمینه به آنها هشدار جدی داد و اظهار داشت: قصد صدام ملعون در این عملیات ابتدئأ برای نابودی منافقینی بود که در خاک خود آنها را پرورش داده بود و بعدش به خیال واهی تضعیف نظام ایران اقدام به این عملیات نمود که کمینگاه مرصاد قتلگاه آنان گردید و از آن تاریخ تا کنون هیچ کشور بیگانه ای جرات و جسارت تعرض به خاک جمهوری اسلامی ایران نداشته است و در آینده نیز نخواهند داشت.
حجه السلام اسدی در ادامه افزود: اکنون اربابان آنها (ترامپ) پس از ۳۰ سال از آن عملیات درس عبرت نگرفته اند و آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم های ظالمانه، با خیال واهی در صدد ایجاد شکاف بین مردم و مسئولین نظام می باشند و آنان بدانند و مطمئن باشند که به حول قوه الهی این آرزو را به گور خواهند برد.
حجه السلام اسدی اسدی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا که در توییت شخصی و در فضای مجازی گفته بود ایران باید رفتار خود را تغییر دهد و مانند یک کشور عادی رفتار نماید صراحتا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک کشور قدرتمند ـ قاطع و مستقل می باشد و شما نمی توانید و نخواهید توانست استقلال و عظمت ایران اسلامی را تضعیف کنید.
حجه السلام اسدی در بخش پایانی خطبه دوم با اشاره به بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در جمع مسئولین نظام اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری به تمامی مسئولین فرمودند: در مقابل بیگانگان با اقتدار عمل نمایید و با مردم ارتباط نزدیک داشته و برنامه هایتان را شفافا به مردم ارائه نمایید و این رهنمود فصل الخطاب به تمامی مسئولین اجرایی کشور می باشد که در مقابل بیگانگان با اقتدار عمل نمایند و با یک تیم اقتصادی شجاع ـ قاطع ـ جوان ـ جسور ـ با انگیزه و جهادی معظلات اقتصادی کشور را حل و فصل نمایند و مسئولین اجرایی کشور نباید با مردم فاصله داشته باشند و طبق رهنمود مقام معظم رهبری برنامه هایشان را شفافا به مردم ارائه نمایند و در مقابل متخلفین برخورد قاطع داشته باشند.
والسلام ـ خبرنگار: خلیل اسدی