با فرارسیدن شبهای با فضیلت قدر و با توجه به برگزاری مراسمهای معنوی در سطح مساجد منطقه؛ سایت آدینه داریون از برگزاری این مراسمها گزارشی آماده کرده است که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود. این گزارش را در ادامه میخوانید…

برای مشاهده تصاویر این مراسمها اینجا کلیک کنید!

محمدحسین اسلامی راد|
رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری هم از راه رسید. همه خود را آماده میکردند برای شرکت در ضیافت الهی که در انتظارشان بود. مردم را در کنارم نگاه میکردم که با چه ذوق و شوقی برای سحرهای خود برنامه می ریختند؛ گویا بی تاب آمدن اولین سحر از ماه خدا بودند. آمد! رمضان را میگویم… اولین سحرش… دومین روزش؛ سومین و چهارمین و… .
اکنون  بیست و یکمین سحرش را پشت سر گذاشتیم! و البته دومین شب قدرش را. شب قدر؛ شبی که برتر از هزار ماه است. گویند: هرعمل خیری در این شب از اعمال خیر در طول سال برتر و بالاتر است. شبهای این ماه بسیار با فضیلت است؛ ماه رمضان شبهایی دارد که در آن مقدرات امور یکساله ما در نوزدهمین سحرش ثبت؛ در سحر روز بیست و یکمش تصویب و در  بیست و سومین فجرش به تنفیذ و امضای حضرت ولیعصر(عج) میرسد. با خود اما میگویم هنوز کار تمام نشده! یک شب دیگر مانده که امید به آن بسته ام. باید به درگاه ایزد رویم و پیشانی بر خاک بساییم و از حضرت تقاضای عفو بخشش نماییم! الهی العفو… زیباترین جمله ای که هرکجا این شبها در مساجد منطقه میرفتم گوشم را نوازش میداد.
به همراه امام جمعه محترم منطقه به چند مسجد در این دو شب قدر سر زدیم که برای من بسیار تجربه ی جالبی بود. مساجد داریون؛ روستای تربر جعفری، دودج، ایزدخواست و مسجد امام سجاد(ع) محله دیندارلو را رفتیم. اولین چیزی که در بدو ورود توجه انسان را به خود جلب مینمود حضور چشمگیر نوجوانان و جوانان بود که این خود نویدبخش روزهایی خوش و روشن برای منطقه مان است. البته بگذریم از بازیهای بچه ها و شیطنتهایی که خوب؛ به اقتضای سن و سال آنهاست. بگذاریم بچه ها رابطه با مسجد داشته باشند و عجولانه راجع به آنها قضاوت نکنیم.
حضور بانوان هم بسیار ستودنی و تحسین برانگیز بود و آقایان هم مثل همیشه با حضورشان در مساجد داریون و دیندارلو گُل کاشته بودند. این بین امّا قرائت قرآن کریم، قرائت دعای جوشن کبیر و عزاداری برای حضرت امیرمومنان علی(ع) -در شب شهادت آن امام بزرگوار- برنامه ثابت مراسمهای معنوی احیاء و شب زنده داری در مساجد منطقه داریون بود. خوبست همینجا بگویم که خطبای ارزشمند در سطح مساجد نیز جلسات وعظ و خطابه شان؛ طی این دو شب برپا بود که جای تشکر دارد.
امام جمعه محترم هم برای اینکه با حال خوش معنوی مردم منطقه سهیم بشوند به چند مسجد سَر زدند و چند دقیقه ای را پیرامون این شبها و ارزش آن صحبت نمودند. نکته دیگری که قابل توجه بود  و بیان آن صواب است؛ حضور مسئولین شهری از جمله شهردار محترم، اعضای شورای اسلامی شهر داریون، فرماندهان حوزه مقاومت بسیج منطقه و پاسگاه انتظامی دودج در برخی از این مراسمها بود.
پایان متن را با این جمله رقم میزنم: فرصت شب بیست و سوم ماه رمضان را با حضور در مسجد شهر یا روستای خود از دست ندهیم! التماس دعا